Kurs zduński podzielony jest na dwie części – teoretyczną (obowiązkową) i praktyczną (opcjonalną).

Część teoretyczna kursu jest prowadzona przez internet i składa się z 28 lekcji podzielonych na 4 etapy, które kończą się testami zaliczeniowymi.

Zajęcia praktyczne kursu odbywać się będą w Gołdapi na Mazurach Garbatych, w następujących terminach do wyboru: 6-9 maja 2021, 20-23 maja 2021, 10-13 czerwca 2021, 24-27 czerwca 2021.

Prowadzenie kursu: Artur Milicki
Opłata za część teoretyczną wynosi: 650 zł
Istnieje możliwość płatności w ratach 0% za pośrednictwem systemu Przelewy24 lub zaproponowania własnej propozycji rozłożenia płatności na raty.
Data rozpoczęcia kursu: 2 listopada 2020
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Po przekroczeniu tej liczby, nabór na kurs zostanie wstrzymany do czasu zwolnienia miejsc. Ograniczenie tej liczby pozwala prowadzącemu na komfortowe zaangażowanie się w interakcje ze wszystkimi uczestnikami.

Zasady uczestnictwa w części teoretycznej kursu:

 • Teoretyczna część kursu zduńskiego jest prowadzona przez internet, na specjalnej platformie edukacyjnej. Dostęp do platformy nastąpi w poniedziałek, 2 listopada 2020 roku. Każdy uczestnik przerabia materiały i podchodzi do testów w dogodnym dla siebie czasie i tempie.
 • Kurs składa się z 28 lekcji tematycznych podzielonych na 4 etapy, które kończą się testami sprawdzającymi. Rozpoczęcie kolejnego etapu następuje po ukończeniu i pozytywnym zaliczeniu zadań sprawdzających z poprzedniego etapu.
 • Materiały edukacyjne kursu składają się z nagrań wideo, artykułów, zdjęć, grafik, zestawień linków odsyłających do źródeł zewnętrznych, arkuszy kalkulacyjnych, projektów pieców opracowanych w programie SketchUp Make.
 • Każdy uczestnik może zadawać prowadzącemu dowolną ilość pytań związanych z przerabianym materiałem. Odpowiedzi na najbardziej interesujące pytania są publikowane w ciągu 24 godzin i są widoczne dla wszystkich uczestników kursu.
 • Przerobienie całego materiału kursu wraz z zaliczeniem wszystkich testów może zająć od 20 do 90 dni, w zależności od możliwości czasowych i indywidualnych predyspozycji każdego uczestnika.
 • Każdy uczestnik kursu, który został raz przyjęty na kurs, ma stały dostęp do wszystkich materiałów szkoleniowych i może bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich kolejnych edycjach tego kursu. Edycja 2021 jest szóstą edycją kursu.

Po ukończeniu teoretycznej części kursu:

 • Będziesz dysponował specjalistyczną wiedzę z zakresu zduństwa, którą możesz natychmiast wykorzystać w swojej praktyce budowy pieców.
 • Będziesz dysponował wszystkimi narzędziami (wzory, arkusze kalkulacyjne, oprogramowanie) niezbędnymi do samodzielnego projektowania różnych pieców.

Ponadto:

 • Będziesz miał stałą możliwość uczestniczenia w praktycznych zduńskich warsztatach szkoleniowych na których od początku do końca budowane są różnego rodzaju piece (opcjonalnie, na oddzielnie określonych warunkach).
 • Będziesz mógł odbyć praktykę i uczestniczyć w realizacjach zleceń jako pomocnik zduna, lub zdun (opcjonalnie, na indywidualnie ustalonych warunkach).

Informacje o prowadzącym:

Artur Milicki jest konstruktorem i zdunem specjalizującym się w projektowaniu i budowie wydajnych pieców akumulacyjnych (rakietowych, komorowych) oraz kompleksowych instalacji służących do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Ponadto projektuje on i buduje również trzony kuchenne, piece chlebowe, piece do pizzy, suszarnie, sauny, wędzarnie, grille.

Spis tematyki części teoretycznej:

00. Wprowadzenie do kursu
01. Historia kontroli ognia i historia zduństwa.
02. Ogień i jego charakterystyka
03. Zasady ruchu gazów gorących w piecach
Test nr 1 – sprawdzenie wiedzy (dostęp do kolejnych materiałów)
04. Właściwości fizyczne materiałów zduńskich.
05. Tradycyjne i współczesne materiały zduńskie
06. Zaprawy i narzędzia zduńskie oraz zasady murowania pieców ceglanych.
07. Komin – jego rola, eksploatacja, uwarunkowania
08. Bilans cieplny budynku i zasady projektowania pieców akumulacyjnych
Test nr 2 – sprawdzenie wiedzy (dostęp do kolejnych materiałów)
09. Podstawy programu SketchUp i modyfikacja paleniska rakietowego J-tube
10. Piec rakietowy z paleniskiem J-tube – szczegóły konstrukcyjne.
11. Palenisko rakietowe batch box – zasady projektowania
12. Obliczenia projektowe dla pieców akumulacyjnych
Test nr 3 – sprawdzenie wiedzy
13. Zasady projektowania i budowy pieców komorowych.
14. Piec akumulacyjny z paleniskiem batch box – projektowanie i budowa.
15. Projektowanie i budowa pieców zabudowanych kaflami.
16. Piece opancerzone
17. Efektywne trzony kuchenne.
18. Trzony kuchenne ze ścianką grzewczą
19. Piece chlebowe.
20. Hydraulika w piecach – paleniska zduńskie, wymienniki i bufory ciepła w instalacjach CO.
21. Użytkowanie pieców zduńskich.
22. Różne rodzaje pieców komorowych.
23. Kominki otwarte i zamknięte.
24. Wędzarnie, suszarnie, grille.
25. Kombajny ogrodowe – zasady twórczego łączenia wielu urządzeń w jednej zabudowie.
26. Sposoby montażu drzwiczek piecowych.
27. Zasady montażu szybrów
28. Zasady projektowania i budowania sklepień, łuków i stropów w piecach
29. Końcowa sesja pytań i odpowiedzi.
Test nr 4, końcowy – samodzielne wykonanie dowolnego projektu pieca.

Zasady uczestnictwa w zajęciach praktycznych

 • Udział w części praktycznej kursu nie jest ani obowiązkowy, ani konieczny aby samodzielnie wcielać w życie wiedzę zdobytą w części teoretycznej kursu. Zajęcia te mogą okazać się jednak pomocne w zdobyciu odpowiedniej wprawy i pewności siebie, i są polecane szczególnie dla osób, które mają małe doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych, murarskich lub wykończeniowych.
 • W roku 2021 zajęcia praktyczne organizowane będą w Gołdapi na Mazurach Garbatych. Każdy uczestnik sam wybiera dogodny dla siebie termin: 6-9 maja 2021, 20-23 maja 2021, 10-13 czerwca 2021, 24-27 czerwca 2021.
 • Udział w części praktycznej kursu możliwy jest tylko dla osób, które przerobiły przynajmniej połowę materiału z części teoretycznej. Formularze zgłoszeniowe na część praktyczną widoczne są na platformie edukacyjnej po zaliczeniu drugiego testu sprawdzającego z wiedzy teoretycznej.
 • Opłata za udział w każdym z wyżej wymienionych terminów części praktycznej wynosi 650 zł (kwota ta nie pokrywa kosztów noclegu i wyżywienia). Organizator na życzenie uczestników pomaga w rezerwacji miejsc noclegowych w okolicy oraz w organizacji kateringu.
 • Maksymalna liczba uczestników zajęć praktycznych wynosi 6 osób.
 • Podczas zajęć praktycznych uczestnicy podzieleni są na dwu lub trzyosobowe zespoły. Każdy zespół przez 4 dni zajęć buduje pod okiem instruktora wybrany model pieca. Na koniec zajęć rozpalamy duży ogień w zbudowanych piecach, dzielimy się doświadczeniami i wyciągamy wnioski.

Zdjęcia z zajęć praktycznych realizowanych w latach poprzednich można obejrzeć tutaj: album fb

Formularz zgłoszeniowy na część teoretyczną kursu:

  Proszę o wystawienie faktury (dane firmy wpisz poniżej).