Dobór drzwiczek do pieca

Piec buduje się raz na kilkadziesiąt lat, dlatego uważam że warto zainwestować w dobrą lub nawet najwyższą jakość drzwiczek. Zdecydowanie polecam zakup i montaż takich drzwiczek, które wyposażone są przynajmniej w szczelne zamknięcie i wygodny mechanizm otwierania. Poniżej przedstawiam moje propozycje drzwiczek do poszczególnych rodzajów palenisk.

Z pośród oferty drzwiczek dostępnych na rynku polskim polecam zakup drzwiczek produkowanych przez jedną z dwóch firm.
1) “Hubos” (Polska) – dobra cena, dobra jakość.
2) “Pisla” (Finlandia) – wysoka cena, wysoka jakość, duży wybór, piękny styl i wzornictwo.

Drzwiczki do palenisk komorowych

Paleniska komorowe składają się z dwóch komór – dolnej komory spalań i górnej komory dopalającej.
Dolną komorę spalań warto ze względów estetycznych wyposażać w drzwiczki, które maksymalnie eksponują jej gabaryty, tworząc efekt kominka. Wymiary montażowe drzwiczek do tej komory powinny być zbliżone do kwadratu o boku minimum 400mm.

Górna komora dopalająca ulokowana bezpośrednio nad komorą spalań może pełnić rolę czarnego piekarnika, i w tym celu wyposaża się ją w drzwiczki piekarnikowe. Szerokość drzwiczek piekarnikowych jest zazwyczaj równa lub mniejsza od drzwiczek paleniskowych, wysokość zaś jest wyraźnie mniejsza niż wysokość drzwiczek głównych paleniska.

Oprócz tego w piecu standardowo montuje się drzwiczki popielnikowe oraz odpowiednią ilość drzwiczek wyczystkowych (od 3 do 5 sztuk – ich ilość jest zależna od szczegółów konstrukcyjnych pieca).

– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek do pieców komorowych z firmy Hubos.
– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek do pieców komorowych z firmy PISLA.

Drzwiczki do pieców rakietowych z paleniskami batch-box

Drzwiczki do klasycznych palenisk rakietowych typu batch-box powinny być wąskie i wysokie. W zależności od gabarytów paleniska szerokość montażowa może zawierać się w zakresie od 250mm do 350mm, a wysokość od 300mm do 450mm.

Oprócz tego w piecu standardowo montuje się drzwiczki popielnikowe oraz odpowiednią ilość drzwiczek wyczystkowych (od 3 do 5 sztuk – ich ilość jest zależna od szczegółów konstrukcyjnych pieca).

– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek do pieców rakietowych z paleniskiem batch-box z firmy Hubos.
– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek do pieców rakietowych z paleniskiem batch-box z firmy Pisla.

Drzwiczki ruszty i płyty do trzonów kuchennych

– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek i płyt kuchennych z firmy Hubos
– Zobacz sugerowany zestaw drzwiczek i płyt kuchennych z firmy Pisla